bieganie.com.pl

sport, dieta, zakupy

ból ścięgna achillesa
Zdrowie

Ścięgna w stopie – kiedy i dlaczego bolą?

Ścięgna w stopie odgrywają bardzo ważną rolę w mechanizmie poruszania się człowieka. Ścięgna te muszą być w dobrym stanie, by można było chodzić i biegać bez bólu. Co trzeba wiedzieć o bólu ścięgien? Kiedy i dlaczego bolą?

Ból ścięgna Achillesa na skutek wysiłku

Ból ścięgna Achillesa występuje w przypadku dużego obciążenia nóg. Najczęściej dotyka on więc biegaczy i chodziarzy. Jest on dość powszechny u osób, które intensywnie trenują i regularnie przeciążają ścięgna. Szczególnym problemem jest niewłaściwe ustawienie stopy podczas ruchu. Jeśli ciężar ciała jest przenoszony na wewnętrzną stronę stóp, to może dojść do nadmiernych przeciążeń ścięgna. W końcu może dojść do ich uszkodzenia. Pierwszą oznaką problemów jest bardzo dotkliwy ból u dołu łydki. Czasami może ona też być opuchnięta.

Niektórzy skarżą się także na uczucie rozlewającego się ciepła w tym miejscu. Objawy są szczególnie nasilone rano oraz bezpośrednio po treningu. Ból ścięgna Achillesa związany z zapaleniem często ustępuje podczas wykonywania samej aktywności fizycznej. Odróżnia go to od dolegliwości związanych z zerwaniem ścięgna, które zwykle mają dużo bardziej bolesne objawy i wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

Kolano biegacza – problemy

ścięgna w stopie

Ścięgna w stopie – jak zapobiec bólowi?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – wystarczy ich nie przemęczać. Treningi nie powinny być zbyt intensywne. Najbezpieczniej jest stopniowo zwiększać ich trudność i nie dopuszczać do sytuacji, w której łydki są zbyt obciążone. Warto unikać także biegania po bardzo twardych powierzchniach – lepiej jest wybrać trasę prowadzącą po trawie niż asfalcie. W przypadku osób początkujących ważne jest też dopilnowanie tego, by odpowiednio rozkładać i przenosić ciężar ciała. Dla zdrowia ścięgien każdy trening powinien być poprzedzony rozgrzewką.

W przypadku sportowców warto też rozważyć kinesiotaping. Jest to metoda, która polega przyklejaniu w opracowany przez fizjoterapeutów specjalnych taśm, które pomagają odciążać ścięgna i prawidłowo rozkładać na nich ciężar. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ich uszkodzenia. By zapobiec bólom ścięgna, powinno się po prostu zachować umiar i unikać przetrenowania. Stopniowe zwiększanie intensywności treningów oraz poprzedzanie ich rozgrzewką powinno pozwolić na uniknięcie kontuzji.

Czym jest astma wysiłkowa?

Jak wygląda leczenie bólu ścięgna Achillesa?

Zapalenie ścięgna Achillesa może być dość problematyczne i długotrwałe. Jest to związane z tym, że ścięgna są słabo unerwione. Ich gojenie jest więc dość żmudne i trudne. Przede wszystkim jednak leczenie musi opierać się na zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Pierwszym krokiem jest prawidłowe rozpoznanie choroby. By ją zdiagnozować ortopeda, powinien przeprowadzić badanie USG, rzadziej – rezonans magnetyczny. Na podstawie tych badań można ocenić ewentualne uszkodzenia tkanek miękkich. Jeśli lekarz zdiagnozuje zapalenie ścięgna Achillesa, zaleci podawanie leków łagodzących ból np. diklofenak, naproksen, meloksykam, ibuprofen.

ból ścięgna achillesa

Na czas leczenia powinno się zrezygnować z treningów po to, by umożliwić gojenie się struktury oraz uniknięcie zapaleń zwrotnych. Najlepiej jest też zdecydować się w tym okresie na rehabilitację. Szczególnie przydadzą się masaże oraz ćwiczenia rozciągające. W przypadku tych drugich należy zachować umiar i stopniować je. Po leczeniu, które może trwać nawet pół roku powinno się stopniowo wracać do aktywności. Oznacza to, że nie można od razu trenować tak jak przed urazem, ale pomału dochodzić do tego samego poziomu. Jeśli jednak dolegliwości związane z zapaleniem ścięgna w stopie będą nawracać, być może konieczna będzie operacja.