Wielu początkujących i doświadczonych już biegaczy ma problem z bolącymi kolanami. Jest to dość powszechna przypadłość, która jest związana z uprawianiem sportu nadmiernie obciążającego właśnie te stawy. Na szczęście z tym bólem można sobie poradzić. Kolano biegacza nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności! Jak więc zmniejszyć dolegliwości związane z bólem kolan po bieganiu?
Kolano biegacza – przyczyny
Kolano biegacza nie pojawia się samo z siebie. Zwykle biegacz popełnia kilka błędów, które prowadzą do tego, że ból się pojawia, a później nasila. Najczęstsze przyczyny to bieganie w zbyt szybkim tempie i zdecydowanie zbyt długie trasy. Przyczyną problemu może też być zaniedbywanie w trakcie biegania przerw na marsz, które umożliwiają regenerację stawu. Odpoczynek jest szczególnie ważny podczas treningów w wysokiej temperaturze. Wtedy właśnie kolana mogą boleć szczególnie silnie. Dość powszechnym błędem, który pogarsza sytuację, jest też brak reakcji na odczuwane podczas biegu zmęczenie.
Jak przebiega leczenie bolącego kolana podczas biegania?
Ból kolana po bieganiu można wyleczyć. Warto jednak pamiętać, że im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większa szansa na wyleczenie schorzenia nim zamieni się w poważne uszkodzenie stawu. Pierwszym krokiem powinno być zrezygnowanie z intensywnej aktywności fizycznej. Bolące kolana podczas biegania mogą ją przekreślić w kilka chwil. Zdecydowanie bezpieczniej jest w takim wypadku zrezygnować ze sportów obciążających staw lub też zmniejszyć ich intensywność, a po ustaniu objawów stopniowo ją zwiększać. Jeśli jednak kolano biegacza zostanie zdiagnozowane, gdy jego stan będzie już poważny, to konieczna będzie rehabilitacja. Średnio trwa ona pół roku. Rehabilitacja obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne:
- zabiegi polem magnetycznym,
- zabiegi ultradźwiękami,
- krioterapię,
- jonoforezę,
- zabiegi laserem,
- elektrostymulację
Inne sposoby na ból kolana po bieganiu
Oprócz tego konieczne są też masaże zmniejszające ból oraz kinesiotaping. Taping polega na przyklejaniu specjalnych taśm, które mają za zadanie wzmacniać ścięgna i stawy. Dzięki temu są one zdecydowanie mniej obciążone i mogą równocześnie być mniej bolesne. Taśmy te muszą być przyklejane w odpowiedni sposób, by mogły rzeczywiście przenosić ciężar we właściwy sposób. Uzupełnieniem rehabilitacji jest też kinezyterapia. Polega ona na wykonywaniu określonych ćwiczeń ruchowych z rehabilitantem lub samodzielnie. Podczas rehabilitacji cały czas są podawane pacjentowi leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Zaleca się też suplementację substancji, które wspierają odbudowę chrząstki – preparaty glukozaminy, kolagenu, kwasu hialuronowego. Czasami jednak leczenie to nie wystarcza. Najczęściej nie jest odpowiednie, gdy doszło już do poważnego uszkodzenia chrząstki. W takim wypadku konieczne jest przeprowadzenie artroskopii, która ma na celu wygładzenie uszkodzonej powierzchni chrząstki. W najbardziej zaawansowanych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Zarówno po artroskopii jak i po operacji konieczna jest rehabilitacja.
Kolano biegacza – jak uniknąć?
Najprościej jest po prostu ułożyć rozsądny plan treningów. Bardzo złym pomysłem jest nadmierne forsowanie się i zawyżanie długości przebieganych tras. Najlepiej jest przygotować sobie plan biegania i konsekwentnie go realizować. W planie muszą być uwzględnione okresy przeznaczone na regenerację i odpoczynek. Nadmierne przemęczanie może skończyć się źle dla stawów. Warto też pamiętać o diagnostyce. Nie należy bagatelizować bólu i pierwszych objawów, które mogą świadczyć o kłopotach ze zdrowiem. W razie wystąpienia bólu najlepiej jest szybko skontaktować się z ortopedą w celu diagnostyki.