Wiele osób ma gęsią skórkę na samą myśl o bieganiu zimą. Zupełnie niepotrzebnie. Tak naprawdę nie ma złej pogody na bieganie jest tylko nieodpowiednia odzież. Jaki zatem strój wybrać zimą, aby czuć się wygodnie i komfortowo? Czy kurtka do biegania zimą jest na pewno niezbędna?
Dlaczego wybór stroju do biegania jest tak ważny?
Tak naprawdę każdy biegacz może do tego sportu podchodzić w sposób indywidualny. Jednemu może odpowiadać każda pogoda, inny biega tylko wyłącznie wtedy, gdy ma ku temu odpowiednio sprzyjające warunki. Z tego też powodu bieganie zimą powinno być dobrowolną decyzją. Jeżeli biegacz decyduje się ćwiczyć na zewnątrz, bardzo ważne jest, aby jego strój był odpowiednio dopasowany do warunków atmosferycznych i spełniał następujące wymagania:
- musi zapewniać komfortowy bieg, wspomagając budowanie kondycji przy minimalnym ryzyku związanym ze złapaniem przeziębienia;
- obuwie do biegania musi zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa, szczególnie, że zimą biegi często obywają się na śliskiej, oblodzonej powierzchni;
- odzież do biegania niezależnie od tego, o jakiej porze dnia się ono odbywa powinna zawierać odpowiednią ilość elementów odblaskowych.
Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że bieganie zimą ma być czystą przyjemnością, a nie męką i walką z wychłodzeniem organizmu.
Strój warstwowy
Najlepszym sposobem na tom, by strój do biegania zimą spełniał swoją rolę jest stosowanie ubioru warstwowego. Najprościej rzecz ujmując w tym czasie należy się ubierać na tzw. cebulkę. Zazwyczaj w polskich warunkach wystarczające do biegania są trzy warstwy odzieży. Podstawą ubioru jest oczywiście bielizna termoaktywna. Musi być nie tylko ciepła, ale również lekka i doskonale radzić sobie z odprowadzaniem potu na zewnątrz. To niezbędne, bowiem ta właściwości bielizny pozwoli na uniknięcie z pewnością niezbyt przyjemnego przeziębienia). Poza bielizną termoaktywną niezbędna jest również termoaktywna odzież – w obu przypadkach obowiązuje dokładnie ta sama zasada dotycząca doboru. Tu fason odzieży jest tak naprawdę dowolny. Najważniejsze jest to, by była ona wygodna i ciepła, a przy tym doskonale radziła sobie z odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz.
Warto pamiętać o tym, że choć wiele termoaktywnych bluzek posiada specjalne wycięcie na kciuk. Tym samym chroni dłonie przed wychłodzeniem),to jednak w czasie zimowego biegania zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z rękawiczek. Uzupełnieniem zimowego stroju do biegania będzie kurtka lub kamizelka – to na co padnie ostateczny wybór powinno być uzależnione wyłącznie od warunków pogodowych panujących w czasie biegania. Jeżeli będzie zbyt ciepło zawsze można pozbyć się jednej warstwy pamiętając jednak o tym, że zimą w czasie biegania nie należy zbytnio odkrywać głowy, kostek czy szyi.
Ciepła i oddychająca
Ciepła i oddychająca. To zdecydowanie najważniejsze cechy, które powinny charakteryzować dobrą odzież do biegania, która sprawdzi się w zimowych warunkach. Wszystkie elementy ubioru muszą zadbać nie tylko o ogrzanie ciała. Równie istotne jest prawidłowe odprowadzenie wilgoci zapobiegające przemarznięciu, co mogłoby doprowadzić do poważniejszej choroby. Dotyczy to szczególnie bielizny termoaktywnej, czyli pierwszej warstwy zimowej odzieży do biegania. W niektórych przypadkach przydatna może być chusta wielofunkcyjna, komin bądź po prostu zwyczajny szalik. Dotyczy to przede wszystkim tych biegaczy, którzy w czasie aktywności oddychają przez usta. Dzięki wspominanym wcześniej elementom garderoby będą wdychali nieco ogrzane powietrze, co z pewnością znacząco zmniejszy ryzyko infekcji.
Bezpieczeństwo i komfort w czasie biegania zimą są bardzo ważne, szczególnie że nie każdemu z biegaczy sprzyjają warunki charakterystyczne dla tej pory roku. Bieganie ma być przede wszystkim aktywnością sprawiającą radość, a nie przykrym obowiązkiem do spełnienia i to na dodatek w niezbyt przyjemnych okolicznościach atmosferycznych. Dobrze dopasowana odzież naprawdę w wielu przypadkach jest w stanie wpłynąć na zdanie o zasadności biegania zimą.