Bieganie uważane jest za najpowszechniejszą, najprzyjemniejszą i najtańszą formę aktywności fizycznej. Tak naprawdę jedyne czego potrzebujemy do treningu to wygodne buty i komfortowa odzież. Choć bieganie wydaje się błahą, dziecinnie prostą, wręcz naturalną czynnością, warto wiedzieć, że opracowanie prawidłowej techniki i nabycie umiejętności odpowiedniego planowania treningu, wymaga czasu i wiedzy. Jak powinien wyglądać trening biegacza i o czym nie wolno zapominać podczas układania planu treningowego?
Trening dla początkujących biegaczy
Oczywiste jest, że trening osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z bieganiem, będzie znacząco różnił się od treningu biegacza, który ma już pewne doświadczenie. Osoby początkujące mają tendencję do rzucania się od razu na głęboką wodę. Niestety, w przypadku biegania takie podejście nie tylko jest nieodpowiednie, ale może skutecznie zniechęcić do dalszych treningów.
Osoby początkujące, które planują swój własny trening biegowy, muszą opierać się na wielu aspektach. Są nimi ilość czasu, jaką dysponują, ogólną kondycją organizmu oraz tym, co chcą osiągnąć poprzez regularne treningi. Dobrym pomysłem jest wykonanie ogólnych badań, aby mieć szerszą wiedzę na temat stanu swojego zdrowia.
Trening biegacza to sprawa indywidualna
Trening biegacza, który ma już pewne doświadczenie to sprawa bardzo indywidualna. Tak samo z resztą jak cel, dla którego dana osoba postanowiła zacząć swoją przygodę z bieganiem. To, w jaki sposób zostanie ułożony trening dla konkretnej osoby, zależy od tego, co tak naprawdę chce osiągnąć.
Warto wiedzieć, że osoby, dla których bieganie jest elementem procesu odchudzania, będą przeprowadzały treningi w nieco inny sposób niż osoby, które przygotowują się do udziału w maratonie. Najlepszym sposobem jest omówienie swojego przypadku z trenerem personalnym, który ułoży plan treningowy z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb.
Jak ułożyć efektywny plan treningowy?
Trenując bieganie powinniśmy pamiętać o tym, aby ćwiczyć mądrze, a nie ciężko. Zbyt intensywne treningi biegania często przynoszą bowiem efekt odwrotny do oczekiwanego. Zakwaszenie mięśni i bolesne kontuzje to coś, czego powinniśmy za wszelką cenę unikać.
Warto wiedzieć, że wbrew pozorom, trening biegacza nie polega na samym bieganiu. Jest to mieszanka różnych aktywności, dzięki którym możemy osiągnąć możliwie jak największą sprawność. Przygotowując plan treningowy dla siebie, należy brać pod uwagę kwestię osiągnięcia optymalnych wyników, zarówno pod względem prędkości, jak i dystansu.
O czym należy pamiętać układając trening biegacza?
Trening biegacza polega na tym, aby ćwiczenia mające na celu wzmocnienie wytrzymałości i prędkości oraz doskonalenie techniki biegania, idealnie ze sobą współgrały. Warto jednak pamiętać o jednym bardzo ważnym aspekcie treningu biegacza. Jest nic oczywiście odpoczynek.
Każda osoba, która ma już pewne doświadczenie, staje się coraz bardziej świadoma swojego ciała oraz jego możliwości i limitów. Przetrenowanie lub nieodpowiednio ułożona sekwencja treningu może przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego. Odpoczynek nie powinien być przerwą od treningu, a jego integralną częścią i tak samo jak bieganie, musi być prawidłowo zaplanowany.
Zdrowa dieta jako uzupełnienie treningu biegacza
Uprawianie każdej aktywności fizycznej wiąże się z konicznością przestrzegania zdrowych nawyków żywieniowych. Osoby, które intensywnie trenują bieganie, mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na pewne składniki odżywcze, niż osoby, które nie są aktywne.
Dlaczego zdrowa dieta jest tak ważna przy intensywnych treningach biegowych? Otóż, podczas treningu tracimy wraz z potem wiele cennych mikroelementów, które koniecznie musimy później uzupełnić. Zaburzenia gospodarki elektrolitowej nie tylko nie pozwolą nam na dalsze treningi, ale mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Osoby, które na poważnie traktują swoją aktywność fizyczną, a nie dysponują odpowiednią wiedzą w zakresie dietetyki, powinny skonsultować się ze specjalistą.