Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym sportowcem, czy po prostu osobą, która lubi pozostawać aktywna, ważne jest, aby rozpoznać oznaki obciążenia stawów i ścięgien. Nieleczone zapalenie ścięgien, zapalenie stawów i inne dolegliwości mogą stać się coraz bardziej bolesne i ograniczyć Twój zakres ruchu. Jeśli odczuwasz ból podczas poruszania rękami lub nogami w określony sposób lub czujesz tkliwość w stawach po wykonaniu czynności fizycznych, prawdopodobnie zalecana jest wizyta u specjalisty ortopedy.
Ortopeda skupia się w szczególności na diagnozowaniu i leczeniu problemów mięśniowo-szkieletowych, takich jak zapalenie stawów, zapalenie ścięgien, złamania, naciągnięcia i zwichnięcia więzadeł.
Oto 5 znaków ostrzegawczych, które sugerują, że potrzebujesz ortopedy:
Masz problemy z wykonywaniem podstawowych ruchów.
Jeśli nie możesz zgiąć łokci, wyprostować kolan lub podnieść rąk nad głowę, winne mogą być przeciążenia stawów lub zapalenie stawów. Te schorzenia ograniczają zakres ruchu, co może utrudniać – a nawet uniemożliwiać – wykonywanie niektórych czynności. Jeśli odczuwasz ból przy wykonywaniu podstawowych ruchów, takich jak podnoszenie rąk nad głowę lub schylanie się w celu zawiązania butów, wizyta u ortopedy może być uzasadniona.
Twoje stawy są sztywne i spuchnięte.
Jeśli masz stałe uczucie sztywności i obrzęku w rękach lub nogach, może to być znak, że masz zapalenie ścięgna. Zapalenie ścięgna może być niezwykle bolesne. Możesz również doświadczyć zmniejszenia zakresu ruchu i odczuwać tkliwość, gdy staw jest uciskany. Wizyta u ortopedy jest zalecana, jeśli doświadczasz tych objawów przez więcej niż kilka dni.
Stały ból lub dyskomfortu.
Jeśli regularnie odczuwasz ból w stawach, możesz cierpieć na zapalenie stawów. Zwykle związane ze starzeniem się, zapalenie stawów powoduje obrzęk tkanek wokół stawów i stan zapalny, co może prowadzić do bólu, sztywności i ograniczenia zakresu ruchu. Jeżeli odczuwasz ból stawów przez okres dłuższy niż kilka tygodni i ogranicza on możliwość wykonywania codziennych czynności, ortopeda w Białobrzegach może zalecić odpowiednie metody leczenia. W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, możesz otrzymać zalecenie dostosowania diety (np. spożywanie pokarmów bogatych w wapń i witaminę D), ćwiczeń fizycznych i/lub przyjmowania leków.
Utrata ruchomości w stawie.
Jeśli doświadczasz bólu i sztywności w jednym lub kilku stawach, ważne jest, aby współpracować z lekarzem w celu znalezienia najlepszego planu leczenia. Brak ruchomości w stawie może oznaczać, że sprawy zaszły dalej niż tylko do nadwyrężenia stawów. Jeśli dodatkowo bólowi stawów towarzyszy obrzęk, ciepło lub tkliwość, może to być oznaką poważniejszych problemów. W takiej sytuacji zalecana jest wizyta u ortopedy, aby upewnić się, że nie doszło do zakażenia lub trwałego uszkodzenia stawów
Niedawno doznałeś nagłego urazu bez odpowiedniej rehabilitacji.
Jeśli po doznaniu urazu odczuwasz nagły ból, obrzęk lub niemożność poruszania stawami, może to być oznaką zapalenia ścięgna lub bardziej poważnego schorzenia. Jeśli kontuzja dotyczyła dużych mięśni, takich jak mięsień czworogłowy lub łydki, prawdopodobnie wystąpi opuchlizna i dyskomfort. Jeśli jednak uraz dotyczył mniejszego mięśnia, np. mankietu rotatorów, możesz odczuwać nagły ból. Zapalenie ścięgna zazwyczaj pojawia się, gdy mięsień jest nadmiernie eksploatowany lub gdy zbyt szybko wykonujesz zbyt wiele czynności. Może wystąpić np. w ścięgnie Achillesa, ścięgnie rzepki.
Diagnoza – zdjęcia rentgenowskie
Zdjęcia rentgenowskie są powszechnie stosowane do diagnozowania bólu stawów i innych problemów ortopedycznych, a także komplikacji wynikających z pewnych stanów chorobowych. W przypadku diagnozowania stanu zapalnego stawów, lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego stawów, które wykaże obrzęk stawu i otaczającej go tkanki. W przypadku obecności stanu zapalnego, zdjęcie rentgenowskie stawu będzie odczytywane jako „gorące”, co oznacza, że na zdjęciu rentgenowskim znajduje się więcej białego koloru niż normalnie.